VÍTĚZSTVÍ NA RED BULL RINGU


Závodní víkend na Red Bull ringu byl pro obě Radical série premiérový. Radical Masters i European R-Cup se v Rakousku jely poprvé.


Více než čtyřicítka jezdců proto v pátek dopoledne maximálně využila poslední volné jízdy před oficiálními tréninky. V těch se nejvíce dařilo Ivovi Raganovi, který má společně s posádkou „Ferrari“ Radicalu SR3 zatím nejblíže k celkovému vítězství. Vzhledem k tomu, že Ondra Navrátil Red Bull ring vynechal a užíval si narození syna, čest „Ferrari“ hájil Josef Koller. V sobotní kvalifikaci vybojoval pole position pro oba závody, nicméně rozdíly mezi jednotlivými jezdci byly čím dál tím těsnější – tak, jak to má ve správném cupovém závodění vypadat. Broňa Formánek zajel třetí nejlepší čas, ale komisaři potrestali výjezd Radka Bareše z tratě škrtnutím nejrychlejšího kola. Tím klesl na třetí místo na startovním roštu a musel pustit brněnského jezdce Formánka před sebe. Ve druhé kvalifikaci Kollera následovali Ivo Ragan a Josef Záruba ml.

Nedělní předpověď vyšla meteorologům do poslední kapky. Pršelo „první ligu“ a ranní závod nemohl být kvůli vodě na trati odstartován. Většina jezdců i organizátorů se pomalu smiřovala se zrušeným závodem, ale místní činovníci nejsou žádná „béčka“ a mokrý závod nakonec spustili. Na vodní mlhu na trati i všude kolem doplatil Josef Koller, který neviděl tabuli oznamující povinnou zastávku v boxech a nezajel na ní v předepsaném čase. Od komisařů dostal „Stop and Go“ trest a ztratil tím na vedoucí jezdce.  Nadšený potápěč Ivo Ragan je ve vodě i na vodě jako doma a v dopoledním závodě nedal ostatním šanci. Dojel si pro fantastické třetí místo v mezinárodní konkurenci Radical Masters a zároveň zvítězil v European R-Cupu. „Domácí“ Radical v memorial designu Red Bull dojel druhý a za moravské jezdce se na stupně vítězů postavili ještě Broňa Formánek a Josef Záruba ml.

Druhý závod na Red Bull ringu byl od začátku napínavý. Rozhodovalo se už před startem - jaké pneumatiky zvolit. Většina startovního pole rozjela závod na slickách, ti, kteří zvolili mokré pneu, většinou během zastávky přezouvali. Jen rakouský jezdec Willy Gruber zachoval naprostý klid, nenechal se okolím vyplašit a dojížděl celý závod na mokré sadě. V posledních minutách závodu začalo znovu pršet, čímž Willy zahájil frontální útok. Kdyby závod nebyl kvůli dešti zastaven, Willy by patrně předjel i několik SR8. Bohužel kvůli nebezpečným podmínkám na trati závod skončil předčasně. Zvítězili "Kolící", kteří zároveň znovu vybojovali skvělý bronz v Radical Masters konkurenci. Ivo Ragan zakončil úspěšný víkend druhým místem a Willy Gruber skončil třetí.

Letošní sezóna European R-Cupu se uzavře na Podzimní ceně Brna, kam se chystají jezdci z Čech, Polska, Velké Británie, ze Slovenska, Německa a dokonce Arabských Emirátů.

Zpět